Будь обережний на
дорозі!
Тема: Будь обережний на дорозі !
Мета: розширити знання учнів про правила дорожнього руху, дорожні
знаки, світлофор та його призначення; розвивати пам’ять, мислення, кмітливість;
виховувати вміння обережно поводитися на вулиці, берегти своє здоров’я.
На
дошці записані слова:
Руху правила єдині,
Їх повинні поважати.
Знати їх усі
повинні-
І дорослі, і
малята.
Обладнання:
презентація «Правила дорожнього руху», інтерактивна
вікторина «Найрозумніший пішохід»,завдання для команд,дорожні знаки (малюнки),
макет світлофора, м’яч.
Хід уроку
Вступне
слово вчителя
Проблема
безпеки дорожнього руху виникла із появою колеса та створенням транспортних
засобів, які перевозили людей та вантажі. Розкопки міста Помпеї показали, що
чотири тисячі років тому вже використовувались правила дорожнього руху:
збереглися дорожні знаки та дорожня розмітка. Минав час, збільшувалися
швидкості, зростала кількість транспортних засобів і, разом з тим,
загострювалася проблема безпеки дорожнього руху.
Зараз у світі щорічно майже 1,3 млн людей гине у
дорожніх аваріях – більше 3000 людей на день – і більш, ніж половина цих людей
не пересуваються автомобілем. Ще 20-50 млн чоловік у разі аварій зазнають
травм.
Життя
людини має дуже велику цінність. А безпека на дорозі – це і є, насамперед,
безпека життя. Саме це твердження є темою нашого сьогоднішнього уроку.
А зараз ми
дізнаємось ,яких саме правил дорожнього
руху повинні дотримуватися всі
1 учень Руху правила єдині,
Їх повинні
поважати,
Знати їх усі
повинні —
І дорослі, і
малята.
Добрий друг наш — знак
дорожній
Ставиться не так собі,
Як подружиться з ним кожен,
Допоможе він тобі.
Щоб не трапилося всяке,
Шанувати треба знаки.
На дорозі небезпечно,
Тож обачним буть доречно.
Руху правила єдині,
Знати їх усі повинні.
Шануватимуть їх люди —
Скрізь тоді порядок буде!
2 учень: Знають діти всі,
напевно,
Перехід бува
підземний.
Під землею люди
йдуть —
І безпечна їхня
путь.
Нагорі біжать
машини,
Проїжджають безупину,
А внизу йде
пішохід —
Дуже зручний
перехід.
Він стрічає всіх
привітно,
Навіть вдень
горить тут світло.
3 учень На
переході біля світлофору
Правил дотримуйся дуже
суворо:
Спочатку
ліворуч ти подивись
Немає
машин? – То йди, не барись!
Далі
йти теж маєш право!
Як машин немає
4 учень: Знає
будь-яка дитина:
Йти не можна, де машина
Тому
Коля і Тамара
Йдуть
собі по тротуару.
5 учень:
Тротуари- це доріжки,
Ми
по них ідемо пішки.
Всі, хто тротуаром
ходить,
Звуться просто –
пішоходи.
6 учень: Світлофор потрібен всім:
І дорослим і малим.
Друзі,він багато може,-
Пішоходам допоможе
Він дорогу перейти
Без лихих пригод в путі.
7 учень: Блимне
лиш червоним оком —
Нас
застерігає строго,
Що
не можна крокувати,
Необхідно
почекати.
А засвітиться
зелене:
І для тебе, і для мене
Шлях відкритий, можна
йти,-дуже раді я і ти.
1.Ведучий: Відомо, що найдорожчий скарб
людини – це її власне здоров’я та життя. Незнання або невміння дотримуватися
певних правил поведінки на дорогах, необережність дуже часто призводять до
втрати не тільки здоров’я, а й навіть особистого життя. Таке трапляється з
різних причин, але, особливо тоді, коли людина потрапляє на вулицю і не
дотримується її законів. І, на жаль, частіше нещасні випадки трапляються з
дітлахами.
Хочу вам сказати, що навіть тисячі
років тому вже існували правила дорожнього руху. Мисливці з давніх давен
викладали позначки з гілочок на стежках, коли хотіли комусь повідомити про
напрямок , в якому вони пересуваються.
Отже, поговоримо сьогодні ще про правила
дорожнього руху і згадаємо те, що ви вже знаєте з попередніх занять.
2.Ведучий: Спочатку ми розділимося на дві
команди і спробуємо з поданих наборів букв скласти назви ваших команд («Знайко» і «Умійко» ).
– А поки наші команди виконують своє
завдання, ми пограємо з вболівальниками.
Гра «Дозволено, заборонено»
І проспекти, і бульвари, всі шумливі
в наші дні.
Ти проходь по тротуару лиш по правій
стороні.
Це … (дозволено).
Пустувати тут, де люди …
(заборонено).
А бабусі дати місце, це…
(дозволено).
Йти, коли червоне світло …
(заборонено).
На зелене навіть дітям йти …
(дозволено).
Дітям гратись на дорозі…
(заборонено).
Знати правила дорожні це …
(дозволено).
3.Ведучий: З цим завданням ви добре впоралися.
А зараз проведемо невеличку розминку: кожна команда повинна відгадати
запропоновані загадки.
·
Йде з села
до села,
А з місця не зрушить. (Дорога).
А з місця не зрушить. (Дорога).
·
Маленькі
будиночки
По місту біжать.
А в цих будиночках
Люди сидять. ( Автобуси, трамваї, тролейбуси ).
По місту біжать.
А в цих будиночках
Люди сидять. ( Автобуси, трамваї, тролейбуси ).
·
Я не їм
вівса, ні сіна,
Дайте випити бензину.
Усіх коней обжену,
Кого хоч наздожену. ( Машина ).
Дайте випити бензину.
Усіх коней обжену,
Кого хоч наздожену. ( Машина ).
·
Підморгне
зеленим оком – ми йдемо,
Підморгне червоним оком – стоїмо. ( Світлофор ).
Підморгне червоним оком – стоїмо. ( Світлофор ).
Ведучий: Молодці! І це завдання ви
виконали. А зараз послухайте віршик «Світлофор».
Три світла в світлофора є,
Кожний з них наказ дає
Зелене світло – шлях відкрито,
Спокійно переходьте діти.
Жовте світло – попереджає,
До уваги закликає.
Червоне світло загориться –
Йти небезпечно! Зупиніться!
4.Ведучий: Переходимо до наступного етапу наших
змагань. Вікторина «Вулиці нашого міста». Команди по черзі повинні дати
відповіді на питання:
·
Які будинки
на вулиці, де знаходиться наша школа?
·
Який рух на
нашій вулиці – односторонній чи двосторонній?
·
Де повинні
ходити пішоходи? Де повинні їздити машини?
·
Де і як
потрібно переходити вулицю?
·
Які знаки
світлофора ви знаєте?
·
Чи можна
гратися на вулиці?
Ведучий: Продовжуємо наші змагання. Але
спочатку учні нашого класу проведуть для вас невеличкий екскурс у минуле.
1-й учень: Ще у далекі часи з появою перших кінних упряжок,
виникло безліч проблем. По дорозі вони рухалися назустріч один одному, візники
не бажали поступатися дорогою пішоходам. В результаті чимало потрапляли під
колеса, отримували травми. Тоді було придумано перші правила дорожнього руху.
Як ви думаєте які? (Діти дають відповіді: встановили правосторонній рух, на
перехрестях з’явилися регулювальники, які стежили за рухом транспорту).
2 учень:А чи знаєте ви, що першим правила дорожнього руху
ввів ще Петро І. І він же видав указ про покарання за порушення цих правил.
3 учень: Пізніше, коли з’явилися перші автомобілі, придумали
перші світлофори. Чи може хто-небудь сказати, коли і де поставили перший
світлофор?
4 учень:Перший світлофор з’явився в 1924 році на вулицях
Москви. Він мав форму круга із стрілкою і був встановлений в самому жвавому
місці руху міського транспорту в тогочасній Москві.
5.Ведучий: А у нас далі гра на увагу «Спритний пішохід»
Обладнання: макет світлофора, м’яч.
Пішоходи по черзі переходять
перехрестя. Перейти – значить на ходу закинути м’яч в зелений кружечок
світлофора. Попав в червоний – пішохід не має права переходити вулицю, вибуває
з гри. Попавши в жовтий – отримує право ще раз кинути м’яч. Яка команда набере
більше збереже гравців за визначений час, та і перемогла.
6.Ведуча: А зараз я з вами хочу провести гру «Вгадай,
який знак»!
(Ведуча показує дорожні знаки,а діти їх називають)
7.Ведучий: Молодці, я бачу, що ви всі дуже добре знаєте дорожні
знаки. Адже ви зустрічаєтесь з ними щодня, коли ідете в школу. А зараз
проведемо фізхвилинку на увагу.
( Проводиться гра, ведуча «переключає» сигнали
на світлофорі. На зелений діти легенько притоптують ногами, на жовтий – плещуть
в долоні, на червоний – стоять тихо.)
8.Ведучий: І знову випробування на
кмітливість і ваші знання. Кожній команді задаю питання.
·
Чому світлофор
назвали світлофором? ( «світ» – світло, «фор» (гр.) – несу).
·
Чому на
машинах, навіть вдень, загораються червоні вогники? (Гальма, повороти).
·
Назвати
спеціальні машини.
·
Чому на
деяких машинах встановлені « мигалки»?
·
Чому не
можна перебігати дорогу перед транспортом, який вже дуже близько?
(V=60 км/год, гальмівний шлях за
1с=16м
V =80 км/год, гальмівний шлях =
22м).
·
Чому червоне
світло означає «заборонено йти» ?(це сигнал тривоги: червоний колір добре
видно, він «кидається» в очі і вдень і вночі; червоного кольору в природі
мало).
·
Що треба
зробити,якщо скоїлася дорожньо–транспортна пригода?
·
Де можна
переходити дорогу? (Де є зебра, світлофор, пішохідний перехід).
9. Ведучий: І знову невеличкий екскурс в
стародавнє минуле.
1учень: Ще задовго до появи справжнього
автомобільного транспорту люди не тільки ходили пішки, а й їздили,
бо коні були завжди. Міцно сиділа в сідлі людина і в руках тримала віжки, часто
смикала їх. Кінь швидко скакав туди, куди веліла їй людина.
3 учень: Минав час, але нещасних випадків не зменшувалось. І
тоді люди самі вирішили: треба розділити потоки їздових і пішоходів. Мостили
дороги і будували спеціальні доріжки для пішоходів, які називали французьким
словом «тротуар».
4 учень: А колись, щоб позначити безпечний перехід через болото,
річку, струмок, люди втикали лозинки – позначки. Саме на такі позначки схожі і
сучасні переходи. Їх сьогодні називають «зебра».
10. Ведучий: А зараз ми з вами проведемо спортивну
естафету «Зебра».
(Перейти, як по «зебрі», за
допомогою двох картонок.)
Молодці! А тепер давайте підведемо підсумки наших змагань і визначимо команду-переможця.
Учитель .
Вашій увазі на завершення уроку ще пропоную презентацію «Правила дорожнього
руху» та цікаву вікторину. ( Клас
об’єднується в дві групи для проведення інтерактивної вікторини «Найрозумніший
пішохід»)
Правила, які важливо повторити з дітьми:
- Зупинятися,
перш ніж зробити крок на проїжджу частину;
- Завжди
використовувати підземний перехід, якщо він є;
- Перетинати
дорогу тільки в зазначених місцях (біля світлофора, пішохідним переходом);
- Не
переходити вулицю, почувши сигнал машин екстреної допомоги або спецмашин;
- Під час
переходу вулиці подивитися ліворуч, праворуч і знову ліворуч;
переконатися, що немає машин, і тільки після цього переходити вулицю;
- Триматися
подалі від машин, що виїжджають заднім ходом;
- Ніколи не
грати навіть на тихій проїжджій вулиці або дорозі;
- Не бігти
через дорогу.
Учитель. Ось
ми і повторили з вами основні правила дорожнього руху, сподіваємось, що всі
учні нашого класу будуть дотримуватися цих правил, бо вони є запорукою нашої
безпеки.
Література
1.Навчаємо і
виховуємо учнів 4 класу.О.Я.Савченко «Початкова школа»,
2005 рік,с.436-444
2.Харченко
О.Ю.Правила безпечної поведінки на вулиці.
«Основа»,2012р.
3.Нові години
спілкування.Я.В.Брязгіна,Н.А.Букреєва ,«Основа»,2016 рік.
4.Правила
дорожнього руху для дітей.Торсінг плюс,2005рік.
5..Інтернетресурси.
Знає хай дитина кожна -жартувать з вогнем не можна!
Тема: Хай дитина знає
кожна-жартувать з вогнем не можна!
Мета: продовжувати
ознайомлювати учнів із поняттям « вогонь»;
· формувати уявлення про
причини виникнення пожежі в побуті
та її наслідки;
вчити учнів правильно діяти у випадку виявлення
пожежі вдома та на інших обєктах;
· розвивати навички самозахисту в умовах задимленого житла;
· виховувати пильність,
обережність, розсудливість, почуття
відповідальності за свої вчинки;
· розвивати логічне мислення,
уміння робити
висновки;
· виховувати інтерес до
професії пожежного.
ОБЛАДНАННЯ: ілюстрації, малюнки
учнів, , різні види пожежної техніки щит для пожежогасіння, вогнегасники, одяг
пожежника-малюнки.
ХІД
ЗАХОДУ
(В класі з одного боку виставка малюнків учнів, з
іншого - виставка малюнків-вогнегасник,
щит для пожежогасіння, одяг пожежника).
Учитель:
Найцінніша цінність суспільства – людина,
її життя та здоров’я. Проте з року в рік збільшується кількість нещасних випадків,
пожеж, які впливають на здоров’я людей. І все через те, що люди не виконують
правил пожежної безпеки.
Важко собі навіть уявити життя людини без вогню. Він допомагає
приготувати їжу, зігрітися коли холодно. На заводах та підприємствах вогонь
використовують, щоб виплавляти метал, виготовляти посуд, пекти хліб. Автомобілі
не зрушать з місця, а космічний корабель не полетить, якщо на допомогу не
прийде вогонь.
Вогонь – друг людини. Але якщо він потрапить у невмілі руки, то
може стати грізним ворогом.
Пам’ятай!
Вогонь стає ворогом, якщо з ним поводитись необережно. Наслідком
неправильного і необережного поводження з вогнем є пожежі.
Пожежа - це стихійне лихо, під час якого вогонь виходить
з-під контролю людей і призводить до великої матеріальної шкоди, а часто й до
загибелі людей. Щоб не виникла пожежа, треба знати і виконувати правила
пожежної безпеки.
Сьогодні на нашому виховному заході учні розкажуть все про
вогонь, про правила пожежної безпеки і причини виникнення пожежі. А ви уважно
слухайте, бо правила пожежної безпеки знати необхідно.
Учень1: (Відгадування загадки).
Червоний півень по жердині скаче,
своїм гребінцем величається,а як торкнешся, то кусається.
Якщо в квартиру зайде цей гість,
то все дотла він з’їсть.(Вогонь)
Учень2. (загадка) Без
крил, без рук, без ніг,
А вгору
піднімається. (Дим)
— У народі кажуть, що диму без вогню не буває. Чому, як ви
гадаєте? (Відповіді дітей).
Ось і пожежа, як правило, виникає не сама по собі, а з вини
людей. Багато горя і сліз приносить вона.
ПРИЧИНИ ВИНИКНЕННЯ ПОЖЕЖІ:
1.Необережність у поводженні з вогнем (кинутий запалений сірник,
багаття, розкладене у недозволеному
місці).
2.Пустощі дітей з вогнем, ігри із запаленими предметам.
3.Порушення правил користування електроприладами.
4.Недотртмання правил користування газовими плитами.
5.Неправильне користування печами.
ПРАВИЛА ПОЖЕЖНОЇ БЕЗПЕКИ
(презентація)
Учитель. Перейдемо до вивчення правил пожежної безпеки.
Учень 3
Правила пожежні бездоганно знайте!
Правила пожежні ви не нарушайте!
Учень 4
Правило перше вивчіть скоріше,
Правило перше найважливіше.
Вдома й на вулиці слово до слова
Запам’ятайте обов’язково!
Усі
Сірників ви бережіться –
В сірниках
вогонь таїться!
Учень 5
Вогонь не забавка! Завчіть назавжди!
Щоб не було
такої біди.
Учень 6
Якось четверо хлоп’ят
Вийшли разом погулять.
Походили, понудились,
На горищі опинились.
Учень 7
Там присіли у пітьмі
Серед мотлоху
самі.
Висла курява в кутках
З павутини у нитках.
Учень 8
Не злякались пустоти –
Грались в
темряві вони.
Тож носили хлопчаки
У кишенях сірники.
Учень 9
Запалив один із них
Пару вогників малих.
Розступилася пітьма
Перед хлопцями
сама.
Заблищало щось. Та враз
У руках вогонь погас.
Учень 10
Запалили хлопчаки
Аж чотири
сірники.
Учень11
Сергійко крикнув: Ай-я-яй!
Погляньте: брошка! Цур моя!
Він сірника вбік жбурнув
Й миттю знахідку хапнув.
Учень12
І не помітив з них ніхто..
Усі
І не помітив з них ніхто,
Як вогник в них за спиною
Злетів, стріпнувсь пташиною!
Учень 13
Хлоп’ята налякалися,
Оце так догулялися,
Оце так натворили!
Учень14
Тікаймо, що є сили! –
Сергійко закричав
І знахідку сховав.
Учень 15
Побігли геть хлоп’ята,
Лиш замелькали п’яти!
Учень 16
Що було далі – відомо всім:
Від сірника загорівся дім.
Учень 17
Спасибі пожежним – не сталось біди!
Усі
Пожежники нас виручають завжди.
Учень18
Вивчить друге правило не забудьте:
Із
електроприладами обережні будьте.
Усі
З праскою і чайником,
З
плиткою, з паяльником.
Учитель
Буде біда із недбалістю вашою,
Трапиться з
вами те, що й з Аркашею.
Учень19
Він увімкнув електропликту,
Кашу думав
розігріть.
Сам гайнув до хвіртки швидко,
Щоб товариша
зустріть.
А зустрів там друга Яшу,
Та й забув,
що гріє кашу.
Каша
грілась, грілась, грілась...
Почорніла,
задимілась...
Сковорідка розпеклась –
Каша полум’ям
взялась!
Учитель
Хлоп’ята, дівчата,
Чи каша
винувата?
Усі
Ні, не каша – винен Аркаша!
Учень 20
Ідучи з дому, вимикайте електронагрівні прилади!
Учитель.
Діти! Пожежа може трапитись, якщо електроплитку
поставити на дерев’яний стіл, табуретку без вогнетривкої підставки. Пам’ятайте:
цього робити не можна!
1 учень
Плитку не став на лавку,
Це забороняється!
Усі
Плитку став на підставку,
Яка не
загоряється.
2
учень
Коли мама з дому йшла,
То Оленці так сказала:
Не підходь до пічки, доню –
Обпече
вогонь долоні!
3
учень
Усе це сказано до речі –
Кожен хай собі завчить:
Не чіпайте, друзі, печі,
Щоб пожежі не зробить.
Учитель.
Не допускайте до запаленої печі малюків.
Особливо небезпечно, коли вони пробують розпалити піч. Це часто призводить до
біди.
Усі
Звертаємось ми до малечі:
Не слід розпалювати печі!
4
учень
Без нагляду – не залишай,
За піччю добре наглядай!
5
учень
А збираєшся топить,
То не радимо спішить.
6
учень
Коли не можеш розпалить,
Бензин у піч не треба лити.
Це не дозволяється.
Усі
Бензин умить займається!
Учитель.
Діти! Не розпалюйте вогнищ біля будинків, у
полі, в лісі та біля хлібних масивах.. Це небезпечно!
Учень7.
У разі виникнення пожежі, якщо вогонь ще малий попробуй
його загасити. А якщо вогонь не згас,
то негайно залиши місце пожежі і повідом про неї дорослих або зателефонуй
за номером 101.
Пам’ятай! 101 – номер пожежної охорони.
Учень8.
.Пожежні — професія героїчна. Це мужні,
безстрашні, спритні бійці. Кожного дня вони готуються до
героїчного вчинку. Їх називають бійцями «вогняного фронту», адже
щоразу їм загрожує смертельна небезпека.
Учень9.
Наприклад, найкращий пожежник одягає бойове спорядження за
18 секунд, через 30 секунд він займає місце у кабіні пожежної
машини. Професія пожежника не тільки героїчна і необхідна, але і вкрай
небезпечна.
Учень10.
Але треба пам’ятати дуже важливе правило: «Даремно
пожежного не турбуй!».Чому? Вони не встигнуть приїхати вчасно туди, де є
пожежа.
Учень11.
А зараз відгадайте загадку. Машина червоного кольору з білою
смугою та сиреною, рухається дуже швидко навіть при червоному і жовтому світлі
світлофора. (Пожежна машина)
А яку ви ще знаєте пожежну техніку? (вертоліт,
літак,поїзд, корабель).
Учень12. Служба ця вам допоможе
Злу пожежу загасить
Забувать цього негоже,
Це вас може захистить!
Вони знають, що і як робити,
Щоб пожежу загасити.
Цей номер добре пам’ятай
Він «101»! Запам’ятай!
Учень13.З вогнем у дружбі ми із давнини,
Допомагає він людям завжди .
З дитинства знаєм і до сивини.
Що
без вогню проблем буде багато
Учень14. З
тих пір горить вогонь в оселях і на святі,
І
завдяки вогню щасливі ми й багаті.
Учень15. Хай
у кожному серці наче сонечко гріє,
Свято наше панує на добро і надію.
І вогняних пелюсток нам боятись не треба,
Бо
вогонь - наш товариш, це вогонь Прометея!
Легенда про Прометея( розповідає учениця).
За сивої давнини, коли над усім світом панував
іще бог Зевс, люди, що тільки-но
розселились по землі, були кволі, безсилі, лякливі. Вони не вміли ні думати, ні
розуміти того, що бачили довкола. Від усього, що їх лякало, люди мерщій
ховалися в свої глибокі підземні нори, наче кроти. Не було тоді в людей
ані світлих жител, ані вогнищ родинни.Їли вони тільки траву та сире коріння, а
м'яса й не куштували, бо не знали мисливства.
Із своєї небесної осяйної височини Зевс і не дивиться на нужденних людей, а ті ледь животіли серед незбагненної, ворожої природи. Скільки їх гинуло від хвороб та голоду, в боротьбі з жорстокою стихією! Так би зачах і загинув назавжди рід смертних людей, якби не став їм на захист і допомогу найблагородніший серед безсмертних –син олімпійського бога титан Прометей.
Прометей мав благородне, велике серце, він перший зглянувся на людей, навчив їх будувати світлі житла, плавати на човнах, напинати вітрила, полювати лісову звірину, приручати тварин. Він перший запріг у ярмо дикого бика, перший приборкав вільного коня, і ті стали вірними помічниками людини. Прометей навчив смертних лікуватися цілющим зіллям, знаходити путь по зорях і лету птахів, навчив добувати із землі мідь, золото й срібло та користуватися щедрими дарами природи.
А громовладний Зевс і далі не зважав на людей. І надумав кару, аби дошкулити Прометеєві: він відмовив смертним у тому, що було їм доконче потрібне – у життєдайнім вогні.
– Хай їдять м'ясо, але сире! – гримів люто Зевс.
Люди не варили їжі, не світили в домівках, не грілися коло багать, і було те життя без вогню злиденним животінням.
Пожалів людей своїм великим серцем титан Прометей і сміливо порушив Зевсову заборону. Прометей, опинившись у Зевсовій оселі, мерщій узяв із божественного вогнища невеличку іскру, сховав її у порожній очеретині та й приніс людям на землю.
Відтоді засяяли, заяскравіли веселі вогнища на землі. Навколо них люди збиралися цілими родинами, смажили м'ясо, грілися, танцювали. Він навчив їх приборкувати вогонь, виплавляти мідь, кувати зброю, і люди стали дужчі, сміливіші, вони вже не схилялися покірно перед своєю долею,мабуть, уперше відчули себе людьми.
Із своєї небесної осяйної височини Зевс і не дивиться на нужденних людей, а ті ледь животіли серед незбагненної, ворожої природи. Скільки їх гинуло від хвороб та голоду, в боротьбі з жорстокою стихією! Так би зачах і загинув назавжди рід смертних людей, якби не став їм на захист і допомогу найблагородніший серед безсмертних –син олімпійського бога титан Прометей.
Прометей мав благородне, велике серце, він перший зглянувся на людей, навчив їх будувати світлі житла, плавати на човнах, напинати вітрила, полювати лісову звірину, приручати тварин. Він перший запріг у ярмо дикого бика, перший приборкав вільного коня, і ті стали вірними помічниками людини. Прометей навчив смертних лікуватися цілющим зіллям, знаходити путь по зорях і лету птахів, навчив добувати із землі мідь, золото й срібло та користуватися щедрими дарами природи.
А громовладний Зевс і далі не зважав на людей. І надумав кару, аби дошкулити Прометеєві: він відмовив смертним у тому, що було їм доконче потрібне – у життєдайнім вогні.
– Хай їдять м'ясо, але сире! – гримів люто Зевс.
Люди не варили їжі, не світили в домівках, не грілися коло багать, і було те життя без вогню злиденним животінням.
Пожалів людей своїм великим серцем титан Прометей і сміливо порушив Зевсову заборону. Прометей, опинившись у Зевсовій оселі, мерщій узяв із божественного вогнища невеличку іскру, сховав її у порожній очеретині та й приніс людям на землю.
Відтоді засяяли, заяскравіли веселі вогнища на землі. Навколо них люди збиралися цілими родинами, смажили м'ясо, грілися, танцювали. Він навчив їх приборкувати вогонь, виплавляти мідь, кувати зброю, і люди стали дужчі, сміливіші, вони вже не схилялися покірно перед своєю долею,мабуть, уперше відчули себе людьми.
У шаленій нестямі Зевс звелів закувати титана
Прометея в кайдани і припнути на самому краї стрімкої скелі, щоб відступник
висів там довгі століття. Тяжко зітхає Гефест
і здіймає величезний молот, щоб прикувати Прометея до стрімкої кручі.Прометей
прикований...
Довго Геракл шукалв скелю із прикутим Прометеєм, аж нарешті побачив, як угорі шугонув величезний орел, почув стогони нелюдського болю і поспішив на тістрадницькі зойки.
Незабаром він був уже біля скелі, де висів прикутий титан і кровожерний орел рвав пазурами йому тіло. Підняв Геракл свій чималий лук і щосили напнув тятиву. Дзвінко заспівала стріла, вп'ялася в орла, і той упав мертвий додолу. Тоді Геракл виліз на скелю й дужими руками розірвав Прометеєві пута. Титан нарешті випростав могутнє тіло і вдихнув на всі груди. Прометей став вільний.
Довго Геракл шукалв скелю із прикутим Прометеєм, аж нарешті побачив, як угорі шугонув величезний орел, почув стогони нелюдського болю і поспішив на тістрадницькі зойки.
Незабаром він був уже біля скелі, де висів прикутий титан і кровожерний орел рвав пазурами йому тіло. Підняв Геракл свій чималий лук і щосили напнув тятиву. Дзвінко заспівала стріла, вп'ялася в орла, і той упав мертвий додолу. Тоді Геракл виліз на скелю й дужими руками розірвав Прометеєві пута. Титан нарешті випростав могутнє тіло і вдихнув на всі груди. Прометей став вільний.
Так каже легенда, але чи це правда, ніхто не знає. Однак знають
усі: в тих мужніх, волелюбних людей, що віддають свої сили й розум, усе життя
на благо народові, палає в серцях іскра незгасного Прометеєвого вогню.
Учень16. Вогонь - це ворог нам і друг,
Він може
все – зігріти нас і запалити все навкруг.
Учень17.
Але вогонь, ми знаємо усі,
Багато лиха скоїв на Землі.
Це так, бо скільки сіл і міст.
Зазнали того горя.
Учень 18.Вогонь
також приніс і сотні кілометрів попалених лісів, які ще до сьогодні
ніхто не відновив.
Учень19. Але
вогонь – це щастя на радість людям всім,
Про цей вогонь - прекрасний говорять тут усі.
Учень20.Пам’ятайте
правила ви,
Щоб
у житті не зазнали біди.
Вогонь
чарівний ворогом буде –
Хто
про безпеку забуде!
Слово інформаційному бюро.
Щорічно в Україні відбувається більше 50 тис. пожеж, від яких
гине близько 2-х тис. чоловік. У початковій стадії кожна пожежа може
бути ліквідована за допомогою вогнегасника. Встановлено, що їх застосування в
перші 4-5 хвилин розвитку пожежі є найбільш успішним.
Вчитель:
До пори вишу,
До пори мовчу,
А вогонь зачую
— І сичу, й лютую. (Вогнегасник)
А ви знаєте який буває одяг в пожежників
і які бувають
вогнегасники?( демонстрація одягу і різних видів вогнегасників:
пінні,рідинні,газові,порошкові…). У вогнегаснику
є спеціальна піна, яка може загасити полум’я, поливаючи палаючі предмети.
Учень 1. Якщо ви виступ наш уважно слухали,
То можна зрозуміти:
Пожежу легше просто попередити,
Ніж
потім загасити.
Учень2. Щоб в кожний дім прийшло благополуччя,
І не сталося біди,
Ми скажемо разом наше дружне «Ні»
Усім пожежам на Землі.
Учитель. Діти,
пам’ятайте! Вогонь – друг людини, але вогонь стає ворогом, якщо з ним поводитись
необережно!
Мультфільм «Правила пожежної безпеки»
Скласти прислів’я.
Не бавтеся діти,
а без вогню і води ще більше
біди
Сірничок
малий,
бо можна згоріти.
Вогонь – біда,
вода –
біда,
а біда від нього велика.
(Не бавтеся діти, бо можна згоріти. Сірничок малий, а
біда від нього велика. Вогонь – біда, вода – біда, а без вогню і води ще
більше біди.)
Загадки.
(Останнє слово куплета діти повинні відгадати і
вимовити хором).
Жар з-під заслінки упав,
Вогонь у хаті запалав.
Не дивися, не чекай,
А водою (заливай).
Як побачиш – малюки
Узялись за сірники,
Як ти маєш їх спиняти?
Сірники у них (забрати).
Розігрівсь утюг твій дуже,
Що робити будеш, друже?
За гаряче не хапай,
Із розетки (вимикай).
Як побачиш – десь горить,
Мусиш ти в ту саму мить
До пожежників дзвонити,
Про пожежу (сповістити).
Вивчіть правила пожежні,
Будьте завжди обережні.
Знає хай дитина кожна:
Жартувати з вогнем (не можна).
Гра «Так чи ні». (Діти дають відповіді хором)
1. Кидати запалені сирники в приміщеннях (ні).
2. Захищати будинок від пожежі (так).
3. У випадку пожежі викликати пожежну охорону (так).
4. Необережно поводитися з вогнем (ні).
5. Залишати відкритими дверцята пічки, камінів (ні).
6. Вмикати в одну розетку велику кількість електроприладів (ні).
7. Використовувати поламані розетки (ні).
8. Використовувати всі засоби для гасіння вогню (так).
9. Подавати сигнал тривоги (так).
10.Використовувати електричні прилади:
праску, чайник, плитку, без вогнетривкої підставки (ні)
11. Використовувати піротехніку
вдома (ні).
12. Зустрічати пожежних та повідомляти
їм про причину пожежі (так).
13. Знати план евакуації (так).
14. Кричати та кликати на допомогу
дорослих (так).
Пам’ятайте!
1. На грайся з вогнем – це небезпечно!
2. Не грайся сірниками – це призводить до біди!
3. Не грайся запальничкою – це може призвести до
пожежі!
4. Не запалюй свічку, коли раптом погасло світло,
користуйся ліхтариком.
5. Не користуйся без дозволу батьків газовою плитою.
6. Коли ідеш з квартири, то вимкни всі електроприводи
і газ.
7. Коли виникла пожежа, телефонуй за номером
101.
8. Електроприводи, що загорілися, не поливай водою, не
бери мокрим рушником, а спочатку відключи їх від електрики рубильників.
9. Ніколи не ховайся в закуток, а біжи до людей, на
вулицю, клич на допомогу, телефонуй 101.
(діти читають вголос по черзі від першої особи)
Учитель
Пам'ятайте завжди,
Що гра із вогнем приведе до біди! Пам'ятать всім дітям варто –
Із вогнем погані жарти!
Що гра із вогнем приведе до біди! Пам'ятать всім дітям варто –
Із вогнем погані жарти!
Діти:
Не допустимо ми ніколи,
Щоб в наш дім прийшла біда!
ХАЙ ДИТИНА ЗНАЄ КОЖНА –ЖАРТУВАТЬ З ВОГНЕМ НЕ МОЖНА!
Література
1.Доценко
В.П.Початкове навчання та виховання,
2012,№1,с.34-39.
2.В.В.Капусник.Класному
керівнику. Усе для роботи,
2017,№3,с.46-50
3.Інтернетресурси
Конкурс ерудитів
Класна
година «Пожежі-ні!»
Свято
Осені
Немає коментарів:
Дописати коментар